10 tipov, ako nájsť reprezentatívnu doménu pre firmu

Aby ste predišli chybám a uistili sa, že máte tú najlepšiu doménu pre vaše podnikanie, pripravili sme pre vás 10 tipov.

Výber názvu domény je podobný ako výber názvu spoločnosti. Vyžaduje si veľa premýšľania a zvažovania.

Meno vašej domény je vaša webová identita.

Mali by ste si preto vybrať názov, ktorý bude vystihovať váš biznis, ale tiež bude jednoduché ho nájsť a propagovať.

Nasledujte tieto kroky, ktoré vám pomôžu pri výbere perfektnej domény.

1. Zamerajte sa na výstižnosť

Nájdite názov domény, ktorý je charakteristický a výstižný. Je to základný krok úspechu na webe. Ak používate slang alebo slová s viacerými hláskami (express vs. xpress), môže byť pre zákazníkov komplikovanejšie nájsť vás.

2. Skracujte

Ak je vaše meno domény dlhé a zložité, riskujete, že zákazník sa pomýli. Avšak pri krátkom a jednoduchom názve sa to nestane.

3. Použite kľúčové slová

Skúste používať kľúčové slová, ktoré popisujú vaše podnikanie a služby, ktoré ponúkate. Napríklad: ak máte sklársky podnik, môžete skúsiť domény ako opravaskla.sk alebo vymenaskla.sk. Zlepšíte pravdepodobnosť nájdenia vo vyhľadávačoch a to vám prinesie väčší počet zákazníkov.

4. Dajte vedieť odkiaľ ste

Ak je vaša firma miestna, zvážte názov mesta alebo štátu v mene vašej domény. Pre zákazníkov bude ľahšie nájsť a zapamätať si vás. Príklad: opravasklabratislava.sk

5. Vyhnite sa číslam a pomlčkám

Čísla a pomlčky sú často nepochopené – ľudia, ktorí počuli o vašej stránke, nemusia vedieť, prečo používate číslo 5. Ak to potrebujete v názve svojej domény, zaregistrujte rôzne varianty.

6. Buďte zapamätateľní

Mať doménu, ktorá je chytľavá a nezabudnuteľná je zásadné. Akonáhle budete mať názov, zdieľajte ho s priateľmi. Uistite sa, že názov skutočne znie lákavo a má pre ostatných zmysel.

7. Skúmajte

Uistite sa, že váš názov nie je pod ochrannou známkou, chránený autorskými právami alebo ho prípadne používa iná spoločnosť. To by mohlo spôsobiť veľký právny zmätok, ktorý by vás mohol vyjsť pekne draho.

8. Používajte vhodné rozšírené názvy domén

Pod rozšíreniami myslíme prípony, napríklad. .com, .net, alebo .eu na konci web stránky. Tie môžu mať konkrétne použitie, takže sa uistite, že ste vybrali ten pravý pre vaše podnikanie. .com je najobľúbenejší, ale sú tu aj ďalšie rozšírenia ako:

.co: skratka pre spoločnosť, komunitu
.info: informačné weby
.org: nekomerčné a neziskové organizácie
.biz: obchodné a komerčné weby
.me: osobné weby

9. Chráňte a budujte svoju značku

Ak chcete chrániť svoju značku, mali by ste si zadovážiť rôzne rozšírenia domény, rovnako ako aj chybné verzie názvu vašej domény. Zabránite tak konkurentom, aby vám prebrali zákazníkov, ktorí sa pomýlili pri zadávaní adresy.

10. Konajte rýchlo

Mená domien sa predávajú rýchlo. Našťastie sú pomerne lacné, tak sa registrujte čo najskôr.

 

Veríme, že keď tieto kroky dodržíte, budete žať úspech aj v online svete. Držíme vám palce pri správnom výbere Vašej domény.

Aký krok by ste ešte pridali? Napíšte nám do komentárov a nezabudnite článok zdielať na Facebooku, aby aj vaši priatelia našli tú správnu doménu.

iBA