20 trikov, ako rozbehnúť firmu s malým rozpočtom

Existuje mnoho spôsobov ako podporiť svoje produkty alebo služby. S trochou kreativity a vynaliezavosti nebudete musieť investovať stovky až tisíce € do reklamy. Dnes tu máme pre vás rovno 20 spôsobov, vďaka ktorým vytvoríte povedomie, získate zákazníkov a naštartujete rast svojej firmy.

1. Vytvorte si krásnu landing page

Landing page je webová stránka, ktorá sa skvele hodí na predpredajné, ale aj predajné obdobie. Obsahuje informácie o produkte/službe a tiež o benefitoch, ktoré kúpou klient získa. Umožní vám vytvoriť povedomie o tom, čo sa chystáte uviesť na trh a získať emailové adresy ľudí, ktorí majú záujem.

2. Vytvorte perfektné produktové video

Ľudia zbožňujú videá. Je to najrýchlejšie sa rozvíjajúce médium za posledných 5 rokov. Vďaka videu môžete svoj predajný text „zhmotniť“. Zaujímavým spôsobom ukážte klientom, čo váš produkt dokáže a čo im prinesie. Ak si dáte naozaj záležať pri jeho tvorbe, môže sa stať, že ho vaši klienti budú sami šíriť ďalej.

3.Začnite písať blog

Zamerajte sa na problémy, ktoré vás produkt rieši a začni o nich písať. Pomôžte ľuďom vyriešiť tieto problémy a budú vás milovať. Vďaka blogu im môžete porozprávať aj váš životný príbeh – ako ste sa dostali k podnikaniu, čím všetkým ste museli prejsť… Vybudujte si ľuďmi vzťah, ponúkajte im kvalitný obsah a podporte tak svoj biznis.

4. Posielajte newsletter

Tento bod súvisí s predošlým. Pridajte na svoj blog formulár, do ktorého vám návštevníci môžu zadať svoj email. Vďaka tomu budete mať na nich kontakt a môžete im pravidelne posielať novinky o vašom biznise, alebo nové užitočné články. Vďaka emailu posuniete budovanie vzťahu na ďalšiu úroveň.

5. Organizujte súťaže s top blogmi vo vašej oblasti

Predávate elektroniku? Ponúknite do súťaže napríklad mobilný telefón na niektorej zo stránok, ktoré sa zaoberajú najnovšou elektronikou. Nie len že zvýšite povedomie o vás, ale aj získate nových návštevníkov (zaujímajúcich sa o elektroniku). Pri správnom nastavení tiež môžete získať kopec nových emailov a aplikovať body 3 a 4.

6. Skúšobná doba a kupóny

Ak ešte nemáte veľkú zákaznícku základňu, prilákajte zákazníkov pomocou kupónov a skúšobnej doby. Ponúknite zľavový kupón na prvý nákup, alebo na viac kusov. Predávate softvér? Ponúknite klientom 7, 14 alebo 30 dňovú bezplatnú skúšobnú dobu.

7. Predávajte svoj produkt ako súčasť väčšieho balíčka

Väčší balíček (kombinácia produktov) vám umožní flexibilnejšie pracovať s cenou. Zákazníci hľadajú čo najväčšiu hodnotu za svoje peniaze.

8. Vytvorte si maskota

Dajte svojmu podnikaniu tvár alebo „osobnosť“. Mozilla má líšku, McDonalds má šaša, Energizer má ružových zajkov, Android malého zeleného robota. Väčšinou ide o vtipné postavičky, ktoré dajú vášmu podnikaniu akúsi ľudskosť.

9. Podporte odporúčania

Ponúknite svojim zákazníkom dôvod zdieľať vaše produkty a služby. Dropbox (cloudová spoločnosť) ponúka ďalší úložný priestor, Trello (organizácia a riadenie projektov) ponúka mesiac ich prémiovej služby. Je to otestovaná možnosť, ktorá funguje a prinesie vám nových zákazníkov.

10. Oslovte médiá

Sledujte úspešné média vo vašom odvetví a ponúknite im napríklad otestovanie vašich výrobkov a služieb výmenou za recenziu. Oni tak získajú skvelú tému na článok a o vás sa dozvie opäť viac ľudí.

11. Zapojte sa do diskusie vo vašom odvetví

Vyhľadajte si skupiny na Facebooku, diskusné fóra a iné stránky, kde sa diskutuje o vašom odvetví. Zapojte sa do komunikácie, zdieľajte svoje nápady, pomáhajte ľuďom, podnecujte diskusie a rozdávajte odporúčania.

12. Hosťovanie na iných blogoch

Skvelý spôsob ako o sebe dať vedieť, je začať prispievať článkami na stránky, ktoré sú väčšie ako Vy. Nie len že získate nových návštevníkov, ale aj oslovíte oveľa širšiu základňu čitateľov, ktorú by ste len so svojim blogom nemohli.

13. Rozhovory

Spravte interview s niekoľkými uznávanými odborníkmi vo vašej oblasti. Vy a váš blog tak získate kúsok z autority, ktorú majú títo experti vybudovanú. Upevní to váš vzťah s čitateľmi.

14. Výskumy

Zbierajte pravidelne informácie pomocou dotazníka a podeľte sa s vašimi čitateľmi o vaše zistenia. Je to spôsob ako vytvoriť mimoriadne cenný obsah pre čitateľov, ktorý im pomôže vyriešiť ich problémy alebo jednoducho dostať odpovede na otázky, s ktorými si nevedia rady. Po zverejnení sa snažte podnietiť diskusiu s vašimi čitateľmi.

15. Konferencie

Hľadajte podujatia, na ktorých by ste mohli figurovať ako speaker a podeliť sa o zaujímavé informácie. Táto možnosť síce nie je pre každého, no neskutočným spôsobom buduje vašu autoritu.

16. Sponzoring

Sponzorujte podujatia, ktoré sú pre vás relevantné. V tom lepšom prípade si na podujatí zriaďte stánok a prezentuje svoje výrobky či služby.

17. Publikujte referencie od klientov

Ako pomohol váš produkt vášmu zákazníkovi? Vezmite konkrétny príbeh a ilustrujte na ňom, aký bol jeho život predtým a aký je teraz, keď už používa váš výrobok. Najdôležitejšie je ukázať čitateľom, že aj oni môžu takto svoj život zmeniť. Dajte si záležať aby to bol autentický príbeh.

18. Ukážte rôzne možnosti využitia vášho produktu

Môže to byť blog alebo krátky dokument na stiahnutie. Jednoducho ukážte čitateľom, na čo všetko je možné váš produkt využiť. Nezabudnite tam vsunúť aj zopár vtipných využití.

19. Podcast

Posuňte blogovanie na vyššiu úroveň a ponúknite svojim čitateľom zvukové formy článkov, rozhovorov či iných príspevkov. Dostane vás to do pozície lídra, ktorý zdieľa svoje vedomosti, tipy a triky s ľuďmi.

20. Napíšte knihu

Pokiaľ ste naozaj „zapálený“ pre oblasť vášho podnikania, napíšte o nej knihu. Nemusí byť nutne v tlačenej podobne, môže to byť pokojne elektronická kniha. Byť autorom knihy znamená byť spoľahlivým zdrojom v pozícii odborníka.

Vaše marketingový praktiky nemusia byť presne podľa nejakej príručky. Experimentujte, hľadajte čo funguje vo vašej oblasti a následne to používajte.

Pomohol vám článok? Zdieľate ho na Facebooku a pomôžte tak aj ďalším podnikateľom, rozbehnúť značku s minimálnym rozpočtom

iBA