Ako sa obliecť na biznis stretnutie – muži

Štýl oblečenia pre pánov podnikateľov / Dress Code Business Casual

História

Dress Code, dnes označovaný ako Business Casual, je predpísané oblečenie do práce (najmä pre kanceláriu), ktorý je uvoľnenejší a menej formálny ako Corporate.

Je výrazne pohodlnejší a pre nositeľa príjemnejší.

Business Casual Dress Code sa vyvinul z tzv. Casual Fridays, uvoľnenejších požiadaviek na oblečenie, ktoré zaviedli technologické (najmä počítačové) firmy na západnom pobreží Spojených štátov v 90. rokoch 20. storočia. V rámci neformálnych piatkov sa zamestnanci mohli každý piatok a pred víkendom, obliekať výrazne menej formálne.

Na rozdiel od niektorých iných kódexov oblečenia, Business Casual nie je striktne definované. Každá spoločnosť, ktorá povoľuje tento Dress Code (štýl obliekania), má trochu odlišné predstavy o tom, ako by mal vyzerať tento predpísaný štýl – Business Casual Dress. V požiadavkách podnikateľského oblečenia, ktorý nasleduje, opisujeme prísnejšiu definíciu, ktorá má tú výhodu, že by mala vyhovovať prakticky všetkým firemným definíciám.

Dlhý rukáv

Základom pánskeho Business Casual Dress Codu sú dlhé nohavice a košele s dlhým rukávom. Nohavice nemusia byť vyložene oblekové (aj keď neuškodia), prípustné sú športovejšie khaki (béžové) nohavice alebo šedý flanel. Pokiaľ ide o prípustnosť džínsov (rifieľ), jednotlivé firemné predpisy sa značne líšia – niektoré džínsy prísne zakazujú, iné to dovoľujú. Najbezpečnejším pravidlom je vyvarovať sa tomu, aby ste nosili modré džínsy, a keď už chcete nosiť oblečenie v rámci Business Casual Dress Codu –  Business Jeans, vyberte si čierne džínsy.

Košele

Business Casual dress Code pripúšťa k dlhým nohaviciam klasickú oblekové košeľu s dlhým rukávom, ktorá môže byť trochu viac farebná (multifarebné košele sú dobrou voľbou), ale zároveň by mala byť stále pomerne decentná: jednofarebná alebo s nie príliš výrazným prúžkovaným alebo kockovaným vzorom. Košele s krátkymi rukávmi, rovnako ako košele s výraznými vzormi (havajské košele) nie sú povolené. V lete, a keď je horúce počasie, Business Casual Dress Code povoľuje polokošele alebo polo tričká. Za chladnejšieho počasia, kašmírové tričká alebo bavlnené roláky. Ako roláky, tak aj polo tričká je lepšie vždy doplniť sakom.

Topánky

Topánky vhodné pre Business Casual Dress Cod by mali byť kožené, Derby alebo mokasíny.

V rámci tohto štýlu obliekania sa obuv a iné kožené doplnky (opasok, aktovka) často nosia v hnedej farbe. Topánky môžu byť zdobené dierkovaním. Bežné športové topánky, žabky alebo tenisky nie sú povolené.

Sako

Sako nie je povinnou súčasťou, ale je vhodné a odporúčané. Môže to byť  oblekové sako, rovnako športové sako (napr. s kockovaným vzorom), či blazer. Kravata nie je v rámci tohto štýlu vyžadovaná, ale je v hodná v prípadoch, keď nemáte žiadne sako. Pokiaľ si kravatu vezmete k saku, zvážte nosenie pletených kravát, ktoré pôsobia ležérnejším dojmom.

Tričko

Veľmi spoľahlivou a istou možnosťou pre Business Casual Dress Code je nosenie klasického obleku spolu s oblekovou košeľou a bez kravaty.

Košeľa môže byť nahradená polo tričkom alebo rolákom, prípadne jednofarebným tričkom bez akýchkoľvek nápisov a podtlače. Táto kombinácia je o niečo formálnejšia (viac formálna), ako si tento štýl vyžaduje, ale rozhodne nebudete vyzerať nevhodne ani príliš upäto.

Kabát a bunda

Počas chladnejšieho počasia sa nosia bundy aj kabáty. Bunda by nemala byť  športová, ale elegantná a slušná. Ani kabát by nemal byť príliš ležérny, ale nemal by byť ani vyložene formálneho typu.

Čiapka

Pokiaľ ide o pokrývky hlavy, povolené sú aj čiapky a klobúky. Klobúk by nemal byť príliš formálny (cylinder, tvrdý klobúk) a čiapka by nemala byť vyložene športová (pletená čiapka, kulich (pletená čiapka s brmbolcom) alebo ušianka (čiapka s ušami)).

Povinné

Dlhé nohavice

Košele, polo tričko, rolák

Kožené topánky

Kožená aktovka

Odporúčané

Sako, blazer

Oblekové košele

Pletená kravata

Zakázané

Modré džínsy

Krátke nohavice

Tenisky, žabky

Havajské košele, farmárske košele 

Business Casual Dress Code je dnes pravdepodobne najpoužívanejší predpis pre kancelárske prostredie. Celkový vzhľad by mal byť elegantný, vyvážený a zároveň pohodlný.

Zdroj: Blog Sektor

 

iBA