Ako sa obliecť na biznis stretnutie – ženy

Štýl oblečenia pre dámy podnikateľky / Dámsky Business Casual Dress Code

Dámsky Business Casual Dress Code je dnes najrozšírenejším spôsobom, ako sa ženy obliekajú do práce v kancelárii. Svojou eleganciou aj pohodlnosťou leží v širokom priestore medzi Corporate Dress Codom a Casual Dress Codom.

Pravidlá pre dámsky Business Casual Dress Code sú pomerne voľné a nie úplne jednoznačné. Bezpochyby môžeme tento štýl charakterizovať ako elegantný, pohodlný a minimálne provokatívny.

Šaty

Základom dámskeho “Business Casual Clothing” je sukňa alebo šaty s dĺžkou po kolená, či plátené (najlepšie vlnené) nohavice. Sukne, šaty alebo nohavice môžu mať aj inú farbu ako tmavo modrú, čiernu alebo sivú, čo sú farby typické pre Corporate Dress Code. Zároveň nemusia byť striktne jednofarebné – aj výraznejšie kúsky sú povolené, ak celok pôsobí elegantne. Rozhodne sa vyvarujte krátkym nohaviciam (šortky). Samozrejme aj kostým, a to vo výraznejších farbách, je mimoriadne vhodný.

K sukni alebo nohaviciam sa nosí blúzka alebo košeľa. Blúzka môže byť v širšom rozsahu farieb a môže byť decentne vzorovaná. K blúzke alebo košeli sa odporúča nosiť sako alebo aspoň kvalitný svetrík, tzv.

Spolu so sakom možno nosiť aj jednofarebnú (zvyčajne bielu) polo košeľu, ale vyvarujte sa prúžkom, ktoré vzbudzujú príliš voľnočasový dojem.

Obuv

Topánky pre Business Casual štýl obliekania by mali byť kožené. Na rozdiel od Corporate Dress Codu – nie sú vyžadované uzatvorené topánky, sú povolené i sandále v najrôznejších variáciách alebo prípadne baleríny. K sukni alebo šatám nie je vyžadované nosiť pančucháče alebo pančuchy, ale vystrihnite sa modelom s výraznými vzormi napr. sieťované. Športové topánky (tenisky) sú v rámci Business Casual Dress Codu zakázané, ale určitú výnimku môžu tvoriť značkové kožené tenisky alebo vo výnimočných prípadoch aj značkové plátené kecky v tlmených farbách (napr. tmavo modrá).

Džínsy

Špeciálne postavenie v rámci Business Casual Dressu Codu majú džínsy. Nie sú prísne zakázané, ale neodporúčajú sa nosiť, pokiaľ nie sú doplnené blúzkou a sakom. Dbajte na to, aby ste sa vyhli vyblednutým džínsom (s ozdobami alebo dierami). Ak sa rozhodnete pre džínsy, mali by byť nerozrezané a samozrejme značkové. Denim šortky ani denim sukne nie sú vhodné.

Doplnky

Business Casual Dress Code poskytuje širokú škálu doplnkov – šály, stuhy, hodvábne šatky, šperky. Môžu byť tiež vo výraznejších farbách s výraznejšími vzormi, ale vždy dbajte na to, aby celok pôsobil konzervativne elegantne a nebol vyzývavý. Najmä hodvábne šatky sú obľúbeným a veľmi používaným doplnkom Business Casual oblečenia.

Kabelka

Kabelka pre oblečenie Business Casual je zvyčajne väčšia (tzv. obchodná taška) a v ideálnom prípade by mala byť kožená. Je možné nosiť aj kabelku ušitú z látky, ale mala by byť na prvý pohľad značková a dobre ladiť s ostatnými časťami outfitu.

Skutočnosť, že dámske obchodné oblečenie nemá príliš definované pravidlá, je jeho aplikácia relatívne slobodná a individuálna. Okrem toho každý zamestnávateľ, ktorý si vyžaduje obchodné oblečenie, má trochu inú predstavu o tom, čo je povolené a čo nie je povolené v tomto oblečení.

Ale vždy, kód pre podnikanie pre každodenné nosenie by mal byť konzervatívne elegantný a prinajmenšom náročný. Všeobecne platí, že je lepšie byť konzervatívnejší, sofistikovanejší ako príliš uvoľnený a športový.

Povinné

Sukňa po kolená, nohavice alebo biznis šaty
Kožené topánky

Odporúčané

Sako alebo cardigan
Blúzka alebo košeľa

Zakázané

Roztrhané rifle
Krátke nohavice
Tenisky, žabky
Príliš krátke sukne alebo šaty

Business Casual Dress Code je dnes pravdepodobne najpoužívanejší predpis pre kancelárske prostredie. Celkový vzhľad by mal byť elegantný, vyvážený a zároveň pohodlný.

iBA